Tóth-avtale skaper hodebry for Rovers

Publisert 8/7/2026 av Erlend Pettersen

Takket nei til å forlenge kontrakten.

Tony Mowbray forventer ikke at Balazs Toth vil signere en ny kontrakt med Blackburn Rovers, men understreker at den ungarske landslagskeeperen fortsatt vil bli valgt så lenge han er i klubben.

Rovers' førstekeeper har under ett år igjen av sin nåværende avtale, og har så langt avslått tilbud om forlengelse. Det er en økende tro på at Toth vil forlate klubben, enten allerede denne sommeren eller neste år når han kan gå gratis som bosman-spiller.

Mowbray er en stor tilhenger av Toth og sier at han vil fortsette å velge det sterkeste laget mulig inntil han får beskjed om noe annet.

– Du spør sannsynligvis feil person, smilte Mowbray.

Det jeg vet er at han er et fantastisk menneske. Han er en flott fyr, og jeg har et godt forhold til spillerne og keeperne mine på et menneskelig nivå.

– Han er en glad og positiv gutt, men jeg er fullt klar over at han ikke kommer til å signere en ny kontrakt.

– Han har fått tilbud, men har tatt en beslutning om at han ikke ønsker å forlenge. Så hvor etterlater det oss?

– Min beskjed til klubben er at så lenge vi er her, ønsker jeg å kunne velge det sterkeste laget vi kan stille. Begge keeperne våre er inne i sitt siste kontraktsår.

– Det blir interessant å se hvordan dette utvikler seg. Akkurat nå kommer jeg til å velge det jeg mener er det beste laget for å vinne neste kamp, helt til jeg får beskjed om noe annet.

Mowbray forklarer at avgjørelsene rundt spillernes kontraktssituasjon ikke lenger ligger hos ham alene.

For 15 år siden, uansett hvilken klubb jeg ledet, ville alle disse avgjørelsene vært mine. Nå er det i stor grad en kollektiv beslutning.

– Det finnes flere nivåer i fotballklubben som er involvert, og det vil bli tatt avgjørelser de neste ukene og månedene om hva vi gjør med keepersituasjonen.

– Vi har to talentfulle keepere som er på utgående kontrakter. De kan representere en verdi klubben velger å hente penger på, eller kanskje ikke. Vi må bare vente og se hva klubben bestemmer.

Cantwell i samme situasjon

Klubbkaptein Todd Cantwell befinner seg i en lignende situasjon. Også han går inn i det siste året av kontrakten sin uten å ha signert en ny avtale.

Mowbray sier at han ønsker at kapteinen skal trives i Blackburn, og er ikke spesielt bekymret over kontraktssituasjonen så lenge eventuelle salg gir midler som kan reinvesteres i spillerstallen.

Nei, jeg tror ikke det har vært noen diskusjoner om det, sa han da han ble spurt om Cantwells fremtid.

Jeg kommer godt overens med Todd. Han er en svært talentfull spiller. Jeg har sagt til ham at jeg er på hans side. Selv om jeg jobber for fotballklubben, ønsker jeg at spillerne skal nyte tiden sin i Blackburn Rovers, slik at de kan se tilbake på gode minner når de blir eldre.

– Jeg sitter ikke og bekymrer meg for hvem som har kontrakter som løper ut. Enten signerer de nye avtaler, lar kontrakten løpe ut eller så blir de solgt.

– Forhåpentligvis reinvesterer vi pengene. Min viktigste bekymring er at dersom vi selger spillere, så får vi en god del – om ikke alt – av summen tilbake til å styrke laget.

– Jeg har kommet inn i en situasjon hvor flere spillere er på vei ut av kontrakt. Det må jeg håndtere. På kort sikt handler det om å få det beste ut av disse spillerne og sørge for at både de og jeg vet at de gir alt for klubben hver gang de tar på seg drakten.

Du diskuterer sommervinduet her.