Publisert
8/10/2025
av
Øystein Thorsen
Dommer-innsatsen ble et tema etter 1-0-tapet.
Til første serierunde satte Ismaël opp et lag med en overraskelse eller to. Så mange som fire debutanter startet, der tre av disse også debuterte i Championship. Den som allerede har Championship-erfaring er naturligvis Sean McLoughlin, mens Ryan Alebiosu, Dion De Neve og Axel Henriksson var nye i ligaen.
At sistnevnte fikk starte var nok den største overraskelsen, men det ble dessverre ingen blendende debut.
Kampen startet noe avventende, uten at det ble spesielt godt spill eller sjanser. Nevnte Henriksson viste seg fram tidlig ved å fryktløst - nesten dumdristig - kaste seg inn i en rekke dueller. Dommeren så ikke den første taklingen til svensken, og det var nok bra, for 23-åringen kom sent inn i en WBA-spiller.
Til slutt begynte dommer David Webb å bli mistenksom mot svensken, og han fikk beskjed om å roe seg ned. Det gjorde han også, men forsvant samtidig mer og mer ut av kampbildet.
Avgjørelsen kom allerede etter 15 minutter spilt i forbindelse med et av Furlongs fryktede innkast. Mannen kaster som andre slår corner, og ballen var vanskelig å rydde unna der den dumpet ned midt i feltet. Skikkelig mølje på det, der Price befant seg på rett sted og kunne måke kula inn nede ved Toths høyre stolpe.
Slikt burde vært ryddet unna, samtidig kan det diskuteres om Alebiosu ble dratt ned da han forsøkte å blokkere skuddet.
Da var det altså en tidlig oppforsbakke for de tilreisende, og WBA så veldig trygge ut en periode etter scoringen. Det var noen tilfeller der Travis konstruerte noen frispark slik at han og laget kunne bryte tempoet å begynne sin egen oppbygning.
Dessverre var det relativt upresist i en periode, så det ble ikke noe offensivt å snakke om.
De største problemene til Blackburn ble synlige når de forsøkte å skape ting via vingene. Verken Hedges eller De Neve maktet å komme forbi mannen sin. Hedges var ufattelig ineffektiv og De Neve ble passet på av WBAs erfarne kaptein, Furlong. Spill gjennom midten, for å utnytte Henriksson, ble det lite av og resultatet ble nesten null å jobbe med for Ohashi på topp.
Derimot klarte Blackburn å bygge opp et spill mot slutten av første omgang, der det begynte å føles som en scoring i luften.
Første forsøk lagde Ohashi nesten alene, og han kom til skudd også, men det var veldig spiss vinkel med veldig mye keeper i veien. Med litt flaks hadde De Neve satt inn returen, men belgieren kunne ikke reagere raskere enn WBAs forsvarer.
Helt på tampen av omgangen var Ohashi på ferde igjen, der han utfordret Heggem inne i sekstenmeteren. Yuki gikk ned i duellen - kanskje litt for teatralsk - og David Webb syntes ikke det var nok til å straffe Heggem og WBA. Sett med Blackburn-øyne var det naturligvis soleklar straffe.
Andre omgang startet med introduksjon av Kargbo. De Neve hadde produsert lite, men belgieren hadde også - rett før pause - fått en smell i hodet og måtte plastres.
Like greit da å la han få pleie panna, mens Kargbo kunne få prøve seg. Vi trengte jo scoring.
Hurtigtoget fra Sierra Leone skapte snart problemer på venstrekanten og i løpet av fire minutter hadde to WBA-spillere fått gult kort, da de ikke klarte å stoppe Augustus med lovlige metoder.
Rett før timen spilt kom Gueye inn for Henriksson. Etter at Pape hadde scort to på The Hawthorns i februar gikk det an å drømme om flere nettkjenninger fra vår nummer ni, men selv om Blackburn egentlig så best ut i andre omgang kom det ikke sjanser å snakke om. Alebiosu måtte for øvrig tas av banen etter 60 minutter spilt, og vi fikk da enda en debutant i form av Lewis Miller.
Miller var frisk, og fikk vist at han kaster ball like langt som Furlong. Et godt våpen å ha.
Helt mot slutten kom Tavares inn for Travis, men han fikk ikke satt mye preg på kampen. Dermed fikk alle de nye i troppen duppet føttene i første runde av Championship, og spesielt Alebiosu gjorde en flott debut. Han våget ikke å utfordre WBA sin venstreback så ofte som vi hadde likt å se, men han viste prov på et vanvittig rykk, og han løste det defensive uventet godt.
Særlig ved et tilfelle skar Alebiosu forbi sin mann, før han la inn i feltet. Dessverre var det ingen akkurat der ballen ble sendt.
McLoughlin var også veldig solid i midtforsvaret.
Så det ble ingen drømmestart for laget, og skal vi tro statistikken var det temmelig ventet. Blackburn har i følge kommentatorene til RoversTV ikke vunnet en åpningskamp på bortebane på 17 år.
Nå ser vi fram til cup-kamp mot Bradford der gutta forhåpentligvis kan få seg litt offensiv selvtillit, for angrepsfotballen mot WBA var urovekkende svak.