Publisert
5/7/2026
av
Øystein Thorsen
Klubbens år nummer 150 ble ikke bra.
Lancashire Telegraph kunne tidligere presentere statistikk fra den nylig avsluttede sesongen. Stor spenning var knyttet til Blackburn i august, etter den store utskiftingen vi hadde sett i troppen i løpet av sommeren.
Da Hyam i tillegg ble solgt på overgangsvinduets siste dag, uten at en erstatter var hentet inn, ble bildet ekstra utydelig.
Det gikk som vi vet ikke bra så lenge Ismaël sto på sin hardnakkede tilnærming, og selv om O'Neill hentet 20 poeng på sine 14 kamper var det bare to klubber som innkasserte færre poeng enn Blackburn.
Takket være Leicesters poengtrekk havnet vi over streken, men alt i alt hadde altså revene skaffet flere poeng enn oss ute på banen.
Nettkjenninger har vært et annet enormt problemområde denne sesongen. Kun tre kamper hadde tre scoringer fra Blackburn (Hull, QPR og Sheffield United - som alle var bortekamper), og alt sett under ett scorte vi nest minst i ligaen.
Snittet var mindre enn en (1) nettkjenning per kamp.
Så lavt har det ikke vært siden 2008/09, da vi var i Premier League noe som jo innbærer åtte færre kamper enn det som er tilfellet på nivå to.
Scoringssnittet hjemme var det svakeste - noe vi kanskje kan tenke oss med henvisning til de tre bortekampene ovenfor. Også antall hjemmeseiere var på enormt lavt nivå.
Vi må tilbake til sesongen 1897/98 (!) for å finne en like svak statistikk.
Antallet hjemmeseiere var altså 4 av 23 mulige, mens på 1800-tallet klarte de fire hjemmeseiere av bare 15 mulige, så det må gå an å si at sesongen der 150 år skulle feires i stedet ble markert med tidenes dårligste underholdning for egne supportere.
Mer om scoringene skriver Lancashire Telegraph at blant de 42 scoringene som laget fikk til, så kom bare 19 av de på Ewood.
Snittet etter nedrykket fra Premier League er på 33 hjemmescoringer, så det er temmelig langt opp bare for å se midten av treet.
Så tannløst har det ikke vært siden 1970/71, men på den tiden hadde de to kamper mindre på seg, så ikke en gang flere kampmuligheter hjalp til i 2025/26.
Etter sesongsslutt gikk Ohashi ut på sosiale medier og takket for sesongen, samtidig som han kritiserte seg selv for ikke å ha scort mer. Og ja, det har vært flere oppgjør der Ohashi kunne puttet, men der marginene ville det annerledes. Allikevel er det - som lokalavisa også peker på - størst grunn til å se på hva som skjer lenger bak på banen.
Spissene må jo ha støtte, men det er omtrent bare Morishita og Alebiosu som har bidratt i særlig grad med henholdsvis 9 og 6 målgivende.
Om utforming av troppen så peker Lancashire Telegraph på at rekrutteringen må bli bedre. Spillere som sammenlagt hadde rundt 3000 Championship-kamper i kroppen forsvant ut, mens circa 200 kamper ble hentet inn. Det var da McLoughlins kamper, for de andre som ble hentet i sommer hadde ikke spilt i England før.
Flere av sommersigneringene kan ikke sies ha vært vellykkede, men nevnte McLoughlin, Ryan Alebiosu og Ryoya Morishita slo til og fikk over 2600 minutter, noe som gjorde at de havnet på topp-5 over spillere som fikk mest tid på gresset.
Videre har 28 spillere vært registrert for spill, og så mange som 20 spillere fikk debuten denne sesongen.
Spontant høres det ut som et høyt tall.
Og det er det nok også, for alt i alt har 40 (!) spillere vært i omløp, noe som er fem flere enn fjorsesongen. Samtidig setter lokalavisa en fotnote ved at lånespillerne fikk sammenlagt 5527 minutter, noe som er det høyeste på fem år. Klubben sa i sommer at de helst ikke ville låne, men i stedet utvikle egne spillere, allikevel ble det mye spilletid på innlånt kraft.
Det hører til at Baradji var en av de som fikk mest minutter, og det er jo en spiller som klubben har opsjon på å kjøpe.
Avslutningsvis slår Lancashire Telegraph fast at klubben har byttet manager i februar tre år på rad nå. Og i de fem siste sesongene har det vært en ny manager som ledet laget i mai. Rekken begynner med Mowbray som ikke fikk fornyet kontrakten. Deretter avsluttet JDT sin gode debutsesong, men rakk ikke lede laget til mai. I stedet var det Eustace som kunne juble på sesongens siste dag. Gleden holdt derimot ikke, så Ismaël fikk stenge dørene det året, før O'Neill altså fikk lose denne sesongen i mål.
Hvis ikke nordiren hopper på en ny runde med Blackburn blir det en sjette mann som setter strek om et års tid.