Skulle ha slått Coventry

Publisert 4/18/2026 av Erlend Pettersen

Ble kun med det ene poenget slik at Coventry kunne feire opprykket på Ewood Park fredag kveld.

Blackburn hadde flere store sjanser som man brant, men Ryoya Morishita sendte oss i ledelsen tidlig i den andre omgangen før gjestene utlignet like før slutt med et nydelig hodestøt fra Bobby Thomas som sikret opprykket. En god kamp fra hjemmelaget som burde tatt med seg alle poengene.

Nå venter man i spenning på resten av kampene som spilles igjennom helgen.

Runde 43. av Championship spilles slik:
 
Fredag:
 
  • Blackburn v Coventry, 1-1.
Lørdag:
 
  • Derby v Oxford, klokken 13.30. Viaplay/TV2Play.
  • Millwall v QPR, Viaplay/TV2Play.
  • Portsmouth v Leicester, Vsport2/Viaplay/TV2Play.
  • Bristol C v Norwich, klokken 16.00. Viaplay/TV2Play.
  • Hull v Birmingham, Vsport2/Viaplay/TV2Play.
  • Preston v WBA, Viaplay/TV2Play.
  • Sheffield W v Charlton, Viaplay/TV2Play.
  • Watford v Sheffield U, Viaplay/TV2Play.
  • Swansea v Southampton, Viaplay/TV2Play.
  • Wrexham v Stoke, Viaplay/TV2Play.
Søndag:
 
  • Ipswich v Middlesbrough, klokken 13.00. Vsport2/Viaplay/TV2Play.

Ohashi- Må trene på avslutninger

Det var full fest på bortetribunen før kampstart, der over 7000 feststemte fans bare ventet på å på startet feiringen av opprykket. Men det var kun Blackburn som kunne ødelegge feiring med seier.

Det var gjestene som startet kampen best, med mest ball innehav. Men det var Ohashi og hjemmelaget som burde ha tatt ledelsen etter drøye kvartet spilt når Ohashi headet rett på keeper umarkert. Der burde det ha stått 1-0. Men i forumet så ble det nevnt at det hadde hvert spennende å sett tabellen hvordan den hadde sett ut om Ohashi hadde truffet mål oftere.

Rovers tok mer og mer over. Spilte rett og slett bra fotball denne fredagskvelden. Etter nydelig spill etter 36. minutter fikk gjestene akkurat klarert til hjørnespark før Riberio kunne ha sendt oss nok en gang i føringen. Gjestene fikk en mulighet rett før pause, men heldigvis så snublet Coventry spilleren slik at ballen kun gikk utenfor mål. 

En oppløftende omgang til tross for kun 0-0 til pause.

Men målet skulle komme i det 54. minutt når ballen spratt til Morishita etter et innlegg. Skuddet gikk via et Coventry ben før ballen gikk inn. En fortjent ledelse.

Nå måtte gjestene fram å score om de ville feire opprykk denne fredagskvelden. Og nå begynte de å ta tak i kampen mens hjemmelaget gav mer bort inisjative til gjestene. De begynte å skape mer mens Rovers begynte å lage unødvendige frispark. De fikk en ball i stolpen, men det ble avblåst for offside. Men advarsel var satt.

Klokken gikk fort for gjestene, men så var det dødballer. Gjestene er best i Championship på å utnytte dødballer. Slik skulle også utligningen også komme i det 86. minutt når Bobby Thomas stanget inn 1-1 utagbart fort Toth i Rovers buret rett foran bortfansen.

Resten av kampen kontrollerte gjestene ut slik at det ble ville scener på og utenfor banen når Coventry kunne juble for Premier League spill 25 år etter siste gang de var på det nivået. 

Vi gratulerer.

For Rovers er det nå to cupfinaler igjen. Allerede onsdag er det sesongens siste bortekamp når man gjester Sheffield United før man avslutter hjemme mot Leicester 2 mai som kan bli helt avgjørende for begge lag.

Det er aldri kjedelig rundt Blackburn!

Høydepunkter fra kampen finner du her.