Skader og eventuelle free transfers

Publisert 9/3/2026 av Øystein Thorsen

Mowbray har oppdatert om ståa.

Det er vel ikke en eneste Blackburn-supporter som ikke opplevde sommerens overgangsvindu som et antiklimaks og en skuffelse. På vinduets siste dag var det snakk om fire mann inn, noe som er én mann mer enn troppen egentlig har plass til.
Hvem var klubben i så fall åpen for å ofre?

Fasit er som vi vet at på deadline day var det kun en spiller som ble hentet - Gady Beyuku - men i følge en rapport fra Lancashire Telegraph er ikke høyrekanten klar for spill ennå.
- Han er ikke mye til hjelp akkurat nå, for så vidt jeg vet har han ikke spilt mye fotball i år, så han må trene seg opp og sikkert få seg en kamp med U21, forklarer Mowbray.
Sjefen mener nok ikke kalenderår, men snarere at Beyuku ikke har spilt denne sesongen fordi han har ønsket seg vekk fra Italia.

Tydeligvis trenger vi ikke Beyuku som Alebiosu-erstatter allerede til helgen, for Mogga tror at Alebiosu kommer til å være spilleklar mot Preston halv to på lørdag. 
Det så ikke bra ut da den gode Ryan måtte av banen mot Lincoln, men Mowbray tror altså at det ikke er noen fare.
Derimot er Pickering fortsatt skadet og de to midtstopperne Carter og Wharton er også uaktuelle mot Preston. Matty Litherland skal kunne spille midtstopper, selv om han så langt har vært brukt på høyreback, men han har visstnok ryggproblemer.
- Vi har en plikt mot spillerne til å ikke bare kaste de inn fordi vi har en krise. Vi må bygge de opp først. Jeg tipper at vi finner en midtbanespiller som kan spille i midtforsvaret, eller så setter vi inn unge Decandia, sier Mowbray om situasjonen.

Tilbake til vinduet så kom altså Beyuku inn, som i hovedsak spiller høyreback, men som visstnok også kan bekle rollen som høyre ving. Samtidig som vinduet holdt på å stenge ble det påvist en skade i en lårmuskel hos Toth, og Goddard tok plass på benken. Hvis han skal fortsette der til helgen må han registreres, og da er det i så fall bare to ledige plasser igjen i troppen - hvis ingen av de mer eller mindre etablerte skal droppes fra registreringen. 
Klubben har ennå ikke gått ut med hvilke 25 som skal være tilgjengelige for spill frem til årsskiftet.

På Twitter er mange Rovers-fans i harnisk og blant annet "The Coalition" - som sto bak boikotten i vinter - krever Gestede sparket.
Å peke på Gestede som syndebukken fremstår derimot som en temmelig grunn analyse.
Gestede opptrer ikke i et vakuum, det er flere enn han involvert. I første rekke er det klubbens speidere som supplerer Gestede med informasjon om spillere innenfor vårt prissegment, og spillerne som identifiseres må være interessert selv, i tillegg til at Mowbray skal ha et ord med i laget.
- Ingen kommer inn uten at jeg har snakket med de først, har Mowbray sagt.
Den enkelte spillers klubb og ikke minst agent skal også si sitt - noe vi kan tenke er en stor utfordring i mange tilfeller - så det er mange variabler som er utenfor Gestedes kontroll. 

Den kanskje største utfordringen er de nye økonomiske reglene som sier at EFL-klubber bare kan bruke noenogåtti prosent av fortjenesten på lønninger og overganger. 
Med Blackburns svake oppslutning på kamper er det ikke mye penger klubben har å svinge seg med - uten å bryte mot regelverket. 
Venky's er heller ikke tillatt å skyte inn allverdens, uansett om de kunne tenke seg å gjøre det.

Mowbray bekrefter ovenfor lokalavisa at de er åpne for å signere en spiller (eller flere) på free transfer. Slike overganger kan jo gjøres når som helst, uavhengig av transfervindu. 
- La oss se hvem som finnes der ute, sier Mowbray.
Videre om vinduet var Mowbray verken bitter eller en slagen mann. Han fokuserte i stedet på at Baradji og Kargbo er typer han tror blir bra å få tilbake, selv om sistnevnte er et temmelig ubeskrevet blad for sjefen. 
- Jeg har bare sett han i ti minutter, innrømte sjefen.
På Twitter påstår en supporter at Kargbo forrige helg hadde sagt "tre uker" når spørsmålet kom om når spilleren er tilbake. Baradji bør også nærme seg, og med litt flaks er ikke Jørgensen langt borte. 
I mellomtiden får x antall akademispillere mulighet til å vise seg fram i det som kan vise seg å være en temmelig bratt læringskurve.