Publisert
5/31/2024
av
Øystein Thorsen
Carabao Cup kan bli tøffere til høsten.
Champions League får nytt oppsett til høsten, noe som påvirker kampprogrammet til de engelske lagene som deltar i Europa. Det kan i sin tur føre til vanskeligheter med å få til et holdbart skjema når diverse liga- og cup-kamper skal gjennomføres på balløya.
For å håndtere dette ser man nå på å innføre seeding i Carabao Cup, skriver Lancashire Telegraph.
Poenget med dette er å unngå at lagene som spiller i Europa skal slippe å møte hverandre i cupens innledende runder. Manchester City, Arsenal, Liverpool og Aston Villa skal spille Champions League mens Tottenham og Manchester United skal ut i Europa League.
Det er disse lagene som ser ut til å havne i en egen hatt.
I dagens oppsett innleder klubber fra EFL turneringen, mens lag fra Premier League - som ikke spiller i Europa - kommer inn i andre runde. Resterende lag kommer deretter inn i tredje, men nå ser det altså ut til at de ovenfornevnte lagene skal sikres mot å trekke hverandre.
Dette fører i sin tur til at sjansen øker for at for eksempel Blackburn trekker tøffere motstand hvis Eustace leder laget til den tredje omgangen. Tredje runde ligger samtidig an til å bli gjennomført i løpet av en toukersperiode, skriver lokalavisa.
Forskjellen er kanskje ikke enorm fra tidligere, det er tross alt ikke så mange lag som havner i den seedede gruppen. Premier League-motstand er uansett tøft, men nå kan det altså lettere dukke opp en motstander av det kaliberet noe tidligere enn det man har sett i tidligere utgaver.
Lancashire Telegraph minner om at i fjorsesongen innledet vi mot Walsall, deretter knuste vi Harrogate 8-0 før Cardiff ble feid av banen. Det var først i fjerde runde at vi trakk Premier League-motstand, og vi ble slått ut av Chelsea.
Chelsea blir for øvrig ikke seedet, selv om de skal spille i Conference League.