Mowbray utfordrer unggutta

Publisert 8/26/2026 av Erlend Pettersen

Tre debutanter i går kveld.

Tony Mowbray mener at det å tenke fremover vil gi Lucas Houghton, Harvey Pates og Frank Vare best mulig sjanse til å spille seg inn på Rovers-laget.

Den unge trioen, som alle er produkter av Rovers-akademiet, fikk sine seniordebuter for klubben i Carabao Cup-kampen mot Sheffield United tirsdag kveld.

Høyreback Houghton startet kampen og spilte samtlige 90 minutter mot «The Blades», mens den andre backen Pates kom inn ved starten av andre omgang. Vare fikk de siste 20 minuttene.

Det ble en lærerik kveld for de unge spillerne, som håper kampen mot Chris Wilders mannskap blir den første av mange opptredener i karrieren.

Naturlig nok håper alle tre å bli faste innslag på Rovers under Mowbray. 62-åringen har utfordret tenåringene til å være modige med ballen for å fange oppmerksomheten hans – og til å unngå å spille for trygt.

– Vi hadde noen unge fotballspillere som debuterte, tre tenåringer, og jeg håper dette er starten på karrierene deres og at de kan bygge videre på dette og være positive, sa Mowbray til RoversTV da han snakket om de tre debutantene.

– Hva tar de med seg fra denne kvelden? Dette er egentlig bare det første steget for dem. Hva som skjer videre, får vi vente og se.

– Jeg snakket med alle tre etter kampen og sa at de må spille fremover, de må løpe fremover, de må slå pasninger fremover og se hva som skjer foran dem på banen mens jeg er trener her.

– Ikke vær han som spiller tilbake til keeperen eller midtstopperen hver gang du får ballen.

– Spill fremover. Gjør du det, har du en veldig god sjanse til å bli fotballspiller på laget vårt.

Houghton vil ha mer

Lucas Houghton sier at Rovers-debuten har gjort ham enda mer sulten og motivert til å sørge for at kampen mot Sheffield United blir den første av mange opptredener for førstelaget i 2026/27-sesongen.

Houghton startet kampen og spilte samtlige 90 minutter i Carabao Cup-oppgjøret mot Chris Wilders Sheffield United. Til tross for at Rovers røk ut av turneringen i andre runde, imponerte unggutten på høyrebacken.

19-åringen, som spiller med draktnummer 47, var den første av tre debutanter. Harvey Pates og Frank Vare kom inn fra benken senere i kampen, noe som gjorde kvelden ekstra minneverdig for spillerne – og naturligvis også for Rovers-akademiet.

Det var en virkelig spesiell kveld, sa forsvarsspilleren til RoversTV.

Jeg fikk vite mandag at jeg skulle starte, og jeg gledet meg til å komme ut på banen, kjenne på stemningen fra publikum for første gang og få debutere for klubben.

– Jeg ville ikke tenke for mye på det eller legge for mye press på meg selv, men jeg kjente litt på det da jeg kom ut på banen. Det var likevel fantastisk å kjenne støtten fra fansen, spille foran familien min og gjøre dem stolte.

– Mamma og pappa har brukt så mange år på å kjøre frem og tilbake mellom Liverpool og Blackburn. Brødrene mine har også gjort det.

– Jeg har vært her i nesten ti år nå, og de har gjort mange ofre for meg. Jeg har vært med i oppkjøringen, og målet mitt var å ta nye steg etter en vanskelig forrige sesong med skader, la han til.

Houghton mener tiden rundt førstelaget de siste ukene har vært svært verdifull.

Det å være rundt førstelaget de siste seks ukene eller så har virkelig hjulpet. Du ser hvilket nivå du må være på, og jeg må fortsette å presse meg selv hver eneste dag, både på trening og i kampene.

– Det har gitt meg enda mer vilje til å kjempe meg inn i troppene og få så mange kamper som mulig.