EFL har holdt lenge på å forhandlet med flere rundt en ny avtale for rettighetene i England. Det har hvert spekulert om Viaplay, Amazon eller B2sport kunne bli den nye partneren til EFL.
Men i går ble det klart at SkySports forlenger avtalen fram til sesongen 2028-2029. Den nye perioden starter fra 2024/2025 sesongen. Sky må minimum ut med 895m pund pluss 40m pund til markedsføringstiltak. Prisen kan komme opp i hele 935m pund etter visse kriterier.
Som følger av avtalen skal 1059 EFL kamper sendes på TV eller strømmes fra egen app. Denne avtalen er en økning på 50% i forhold til nåværende avtale. Skysports skal utvikle og promotere EFL på en helt annen måte enn det som er blitt gjort. Både på og utenfor banen, men den største endringen vil komme for lagene i League One og League Two.
Dette er minimum av det Sky skal sende fra 2024/25 sesongen:
- 328 Championship kamper.
- 248 League One kamper.
- 248 League Two Kamper.
- Alle play-off kampene.
- Alle 93. Carabao kampene som spilles.
- Alle 127 EFL Trophy kampene.
I hver helgerunde vil det bli sendt 10 kamper på TV. Fem kamper fra Championship, mens det velges fem fra de to andre divisjonene. For første gang så skal alle Carabao kampene sendes på TV, samt EFL Trophy.
Men kampene som spilles mellom 15.45-18.15 skal fortsatt spilles uten TV-kamper som i dag. Sånn at man må forvente at kamptidspunkter som skal sendes på TV kommer på en annen tid enn 16:00 lørdag.
Samtidig så blir det spennende å se hva som blir lagt inn i RoversTV. Denne sesongen har man hatt 20. TV-kamper. Skal det bli flere enn det, så må prisen settes ned før at det skal lønne seg å se eventuelt de kampene som ikke velges for TV.
I Norge er det NENT/Viaplay som har rettighetene til EFL, Carabao Cup og FA-cupen.
- EFL, fram til sommeren 2024.
- Carabao Cup, fram til sommeren 2024.
- FA-cupen, fram til sommeren 2024.
Så det blir spennende å se om NENT kommer til å forlenge rettighetene for EFL, Carabao og FA-cup lenger enn 2024. I dag har NENT en nordisk pakke til disse kampene, slik de har fått til med Premier League.